Tromboflebitida (léčba)

Záněty žil – flebitida rozdělujeme do 2 skupin.

  • Záněty povrchových žil –  tromboflebitida
  • Záněty hlubokých žil – flebotrombóza

U tromboflebitidy – zánětu povrchových žil se žíla jeví jako tuhý, bolestivý, červený pruh. Zánět povrchní žíly může postihovat buď krátký úsek křečové žíly, nebo může být rozšířen na celý žilní kmen. Začíná řezavou bolestivostí postižené žíly, zatvrdnutím, zduřením, výraznou bolestivostí na pohmat. Kůže nad postiženou žilou je zarudlá, napjatá, lesklá a zvýšeně teplá.

Léčba zánětu povrchových žil

Léčba zánětu povrchových žil spočívá v  aplikaci studených obkladů (studené obklady z vody, z octanu hlinitého, lihového nebo i tvarohové obklady zapaříme, to znamená, že je zabalíme ještě do jednoho froté ručníku nebo vlněného zábalu. Obklad přikládáme na 1-2 hodiny a po 1 hodině přestávky opakujeme. Poté končetinu pevně zabandážujeme elastickým obinadlem nebo elastickou punčochou, a necháme pacienta chodit. Ležení zánět žil zhoršuje, ale podmínkou je, že při chůzi musí být končetina stažená. Není-li končetina stažená, pacinet nesmí chodit. Vyjímku tvoří pouze rozsáhlé záněty, kdy v akutní fázi doporučujeme zpočátku několik dní, nejdéle 3 dny, klid na lůžku. Podávají se  protizánětlivé  masti  a léky v tabletách, při teplotě antibiotika.

Lék systémové enzymoterapie Wobenzym se uplatňuje  nejen jako součást léčby akutních zánětů povrchových žil, ale pomáhá také pacientům, u kterých po opakovaných zánětech žil (potrombotický syndrom) přetrvávají dlouhodobé obtíže – zejména otoky a bolesti v končetinách při větší námaze, které omezují jejich výkonnost.

Samozřejmostí je návštěva lékaře, který celkovou léčbu naordinuje.

 

 

 

 

 

 

 

Napsat komentář